Beskid Mały

 

Pałac w Jaszczurowej

Prawie 22 mln zł będzie kosztować ochrona zabytkowego zespołu dworsko-parkowego w Jaszczurowej/k Mucharza przed zalaniem wodami rzeki Skawy po uruchomieniu zapory w Swinnej Porębie.

Ochrona będzie się składać z ziemnego obwałowania o dł.ok560m i wys.od 1 do 8,5m.Konieczne będzie również wybudowanie przepompowni ze zbiornikiem wyrównawczym której zadaniem będzie przepompowywanie wód drenażowych i opadowych oraz częśc wód potoku Jaszczurówka.Konieczne będzie również częściowe przesunięcie potoku Jaszczurówka.

Zespół dworsko-pałacowy powstał ok 1908r na miejscu drewnianego.Należy do rodziny Thetschel.Po II wojnie dwór znacjonalizowano.Mieściła się tutaj szkoła oraz Państwowy Dom Dziecka.Zakwaterowanych było tez kilka rodzin.

Obecnie mieszka tu jedna rodzina i właścicielka.Właścicielka odzyskała dwór wraz z 6-cio hektarowym parkiem w 2008r.Na jego terenie znajduje się ok 500-tetni dąb „Wrotnik” i kilka innych drzew których wiek oceniany jest na ok 300 lat

Dwór jest obecnie w złej  kondycji ponieważ od lat 50-tych ub wieku nie wolno było go remontować i znajdował się w „obcych rękach” ale właścicielka ma zamiar go wyremontować i przeobrazić w dochodowy interes. (zródło:Robert Szkutnik Gazeta Krakowska)

Zapora w Swinnej Porębie na rzece Skawie.

Budowana jest od 27lat.Będzie kosztować ponad 2,2 mld zł.Zbiornik ma pojemnośc 161mln m3 i max powieszcznie 1tys 35ha.Maksymalna wysokośc betonowej zapory to 54m,dł 604m a szer korony 8m.

Dla porównania:Zapora w Czorsztynie ma 56m wys