Wadowice

Poniżej podane informacje mają na celu jedynie zasygnalizowanie, iż w Wadowicach jest wiele miejsc wartych odwiedzenia a podane informacje to niewielka cześć tego co można zobaczyć.

 Wadowice.Miasto urodzin Jana Pawła II.Siedziba  powiatu Liczą niespełna 20tys.mieszkańców, położone na rzeką Skawą ważnym dopływem górnej Wisły u stóp Beskidu Małego.Jest to teren bardzo atrakcyjny turystycznie.

 -Muzeum Dom Rodzinny Ojca Św.Jana Pawła II. Najstarszy  odnaleziony dokument dotyczący istnienia budynku (dawniej Rynek 2, dziś Kościelna 7) potwierdza jego istnienie w poł.XIXw.W 1870r należał do Seweryna Kurowskiego,powstańca styczniowego i aptekarza.W 1905 r dom nabył Józef Lisko.W 1911r nowym właścicielem stał się  prezes gminy żydowskiej,kupiec Chaim Bałamuth.W 1919r do budynku wprowadziła się rodzina Wojtyłów:Karol Wojtyła senior jego żona Emilia Kaczorowska oraz ich starszy wówczas 13-letni syn Edmund, zajmując trzy pomieszczenia na I-szym piętrze.18 maja 1920r w tym domu rodzi się Karol Wojtyła junior (późniejszy Papież Jan Paweł II).Mieszkał tutaj wraz z ojcem do maja 1938r po wcześniejszej śmierci mamy i brata.Wystawa ze zbiorami pamiątek została otwarta w maju 1984r.W 2006r kamienica została wykupiona przez Fundację Ryszarda Krauze i przekazana Kurii Krakowskiej.

-Muzeum Miejskie.Naprzeciwko dawnego,oryginalnego wejścia do Domu Rodzinnego Jana Pawła II,znajduje się jeden z najstarszych (1800r) budynków w Wadowicach.Obecnie znajduje się w nim m.in. Muzeum Miejskie.Ekspozycja prezentuje Wadowice z okresu międzywojennego i nawiązuje do miejsc związanych z Karolem Wojtyłą.

-Bazylika Mniejsza p.w.Ofiarowania NMP.Najstarszym elementem Bazyliki jest gotyckie prezbiterium wybudowane po 1440r.Nawa Główna pochodzi z XVIII w a fasada i wieża z końca XIXw.Wewnątrz m.in. polichromie nawiązujące do nauczań Jana Pawła II,chrzcielnica przy której był ochrzczony oraz jego relikwie

 -Dom Katolicki.Budynek mieści się obok Bazyliki.W nim od 1936r również wystawiane były sztuki teatralne.Tutaj Karol Wojtyła zadebiutował jako współreżyser przedstawienia „Nie Boska Komedia”

 -Magistrat-dawna Szkoła Powszechna.W tym budynku w latach 1926-30 nauki pobierał Karol Wojtyła

 -Liceum Ogólnokształcące.W latach 1930-1938 uczył się tu Karol Wojtyła.Wówczas było to Gimnazjum

 -Klasztor Karmelitów Bosych.Wewnątrz znajduje się pierścień podarowany przez Jana Pawła II oraz papieski szkaplerz.

 -Kościół p.w.św.Piotra Apostoła.Wybudowany jako wotum dziękczynne za wybór Karola Wojtyły na papieża oraz za ocalenie w zamachu z 13.05.1981r.Kościół był konsekrowany przez Jana Pawła II w sierpniu 1991r

 -Budynek Dawnych Koszar Wojskowych.Tutaj służył ojciec Papieża.

 -Zgromadzenie Sióstr Nazaretanek.Siostry prowadziły m.in.ochronkę czyli przedszkole do którego chodził Karol Wojtyła

 -Dawny Budynek TG „Sokół”.Tutaj brał udział w przedstawieniach teatralnych Karol Wojtyła

-Leskowiec.Wzniesienie w Beskidzie Mały na którym wielokrotnie bywał Karol Wojtyła

Zostaw komentarz

  • (nie zostanie opublikowany)

XHTML: MO: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>