Posts Tagged: Przewodnik Lanckorona

Przewodnik po Lanckoronie-rocznica

31 marca 1366 roku król Kazimierz Wielki nadał Lanckoronie prawa miejskie, wzorowane na prawie magdeburskim,  nadajac szereg przywilejów. Istniejący rynek zaadoptowano do nowych celów. W 1938 r. układ urbanistyczny został wpisany do rejestru zabytków. Lanckorona prawa miejskie posiadała aż do 1933 roku. 

Z przewodnikiem do Kalwarii i Lanckorony.

Pierwszy dzień wiosny to dobry moment na rozpoczęcie sezonu turystycznego. Tak też uczynili seniorzy z Brzeska, odwiedzając z przewodnikiem Kalwarię Zebrzydowska i Lanckoronę. Małopolanie wykazali się dużym zainteresowaniem odwiedzonych miejsc co przeradzało się raz po raz w liczne pogadanki.

Przewodnik po Lanckoronie-kalendarium

13 lipca 1933 roku Lanckorona utraciła status miasta. Prawa miejskie Lanckorona posiadała od 1361 roku, które zostało jej nadane przez króla Kazimierza Wielkiego, a więc od samego początku jej istnienia.

Z Suchej Beskidzkiej do Lanckorony i z powrotem

W ładną ciepłą choć lutową niedzielę miałem przyjemnść jako Przewodnik po Lanckoronie i Suchej Beskidzkiej oprowadzać wesołą i sympatyczną grupę z Gliwic. Jak się okazało, pamięć o Panu Twardowskim wśród Ślązaków jest ciągle żywa więc skoro grupa jechała z Bukowiny Tatrzańskiej koniecznie chciała odwiedzić również Suchą Beskidzką z Karczmą „Rzym” a przy okazji suski Zamek…. Read more »